Polskie Towarzystwo Symulacji Medycznej (beta)

  • Polski
  • English

Sytuacja Uczelni Medycznych w Polsce

W Polsce w roku akademickim 2013/2014 po raz pierwszy rozpoczął się tok studiów lekarskich, po ukończeniu których studenci nie odbywają już stażu lekarskiego w tym wymiarze, co dotychczas. Stąd egzaminy uprawniające do wykonywania czynności medycznych przyszli lekarze będą zdawać właśnie w Laboratoriach Symulacji Medycznych, podobnych do małych szpitali, z dziesiątkami pomieszczeń, które uczelnia musi zbudować. Znajdują się tu m.in.: sale SOR, IOM, sale noworodków, sale operacyjne – wszystkie w pełni realnie wyposażone.

W 2013 roku Ministerstwo Zdrowia pokryło koszty projektów architektonicznych Laboratoriów Symulacji Medycznej dla 11 uczelni medycznych oraz zagwarantowało uczelniom 280 mln PLN na wyposażenie pomieszczeń. Podział tej kwoty wynikł z audytu MZ.

Po przebytym Audycie z MZ na wiosnę 2015 każda z uczelni medycznych przystpiła do tworzenia ostatecznych list zapotrzebowania na sprzęt i oprogramowanie. Do końca października 2015 owe listy powinny zostać wysłane do MZ.
Z początkiem roku 2016 Uczelnie Medyczne będą mogły ogłaszać przetargi i wysyłać zapytania ofertowe. (Zapytania ofertowe do 30 000 Eur.)

Dla przykładu: w Poznaniu Centrum Symulacji będzie miało 3 kondygnacje i prawie 3000 m2. Podobnie jest na innych uczelniach. Sumarycznie koszty wyposażenia laboratoriów symulacji w Polsce wyniosą wspomnianą kwotę 280 mln PLN, która zostanie wydana do 2017 roku.

Branża Symulacji Medycznej spotyka się co roku na dedykowanych Konferencjach połączonych z targami. W roku 2015 organizatorem Jubileuszowego XX Europejskiego Kongresu Symulacji Medycznej SESAM 2014 był Uniwersytet Medyczny w Poznaniu. Po raz pierwszy konferencja odbyła się w kraju starego
wschodniego bloku.

Pobierz jako PDF

Ostatnie wpisy

Newsletter